Na czym polega audyt energetyczny i remontowy?

Oszczędności energetyczne są bardzo ważne, zarówno dla osób fizycznych, jak i wszelkiego rodzaju osób prawnych, które mają kontrolę nad różnego rodzaju obiektami i urządzeniami. Dlatego warto postanowić o przeprowadzeniu odpowiedniego audytu, który pozwoli na wprowadzenie danych zaleceń, co pozytywnie wpłynie na zużycie energii.

Audyt remontowy

Wyróżnia się tym, że jest skierowany głównie do osób fizycznych, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, a także towarzystw budownictwa społecznego. Badanie to dokonywane jest zazwyczaj przed remontem i ma wskazać stan budynku, pod względem średniego zużycia energii w nim, a także dokument powinien zawierać różnego rodzaje zalecenia, mające prowadzić do poprawy sytuacji.

Różnica między tego rodzaju audytem a audytem energetycznym, to między innymi obowiązkowość przeprowadzania analizy, grupa wykonująca badanie, czy fakt, że w przypadku audytu remontowego, nie przeprowadza się obliczeń wartości finansowej planowanych oszczędności.

Audyt energetyczny

Obowiązkowość przeprowadzenia tego rodzaju analizy wynika z wprowadzonej ustawy o efektywności energetycznej. Obowiązkowi podlegają głównie duże przedsiębiorstwa, które muszą co cztery lata w odpowiednim terminie złożyć dokumenty do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Jednak jeśli istnieje taka możliwość, z audytu powinny także skorzystać średnie i małe przedsiębiorstwa, ze względu na korzyści, jakie to za sobą niesie. Tego rodzaju badanie ma na celu wskazanie wszelkich niedociągnięć, a także metod na zmniejszenie zużycia energii. To nie tylko przyczyni się do lepszego stanu naszego środowiska, lecz także do zwiększenia oszczędności wynikających ze zużycia energii w przedsiębiorstwie.

Taki audyt nie może być jednak przeprowadzony przez byle kogo. Może go wykonać jedynie audytor energetyczny, który niezależnie podejdzie do badania i nie jest związany z audytową działalnością przedsiębiorstwa. Dokument otrzymywany od audytora, będzie źródłem wiedzy, jaki jest aktualny stan, a także jak można go zmienić. Więcej na temat audytu energetycznego znajdziemy na stronie http://www.ceb.com.pl/audyt-energetyczny/.

Nie jest to niepotrzebny wydatek, lecz inwestycja w bardzo ważną wiedzę, która może wpłynąć na większe zyski przedsiębiorstwa, a w przypadku audytów remontowych, na mniejsze koszty wykorzystania energii w budynku. Dlatego warto się zastanowić nad tego typu analizą.

Dodaj komentarz