Niezdrowe jedzenie – czego unikać?

Żyjemy w bardzo trudnych czasach – szybkie tempo życia, siedzący tryb, stres, mało snu, długie godziny spędzone przed ekranem. Jest to idealna sytuacja do tego, by z lenistwa lub braku czasu sięgnąć po gotowe, niezdrowe jedzenie. Zgodnie z zasadą ” jesteś tym co jesz” powinniśmy bardziej przykładać się do pilnowania swojej diety, od której zależy nasz stan zdrowia. Więcej na ten tema znajdziemy w dalszej części artykułu.

Co to jest niezdrowe odżywianie?

Z definicji niezdrowe jedzenie, potocznie zwane również „śmieciowym” to takie, które jest tanie i szybkie w produkcji, ale tak naprawdę nie zawiera żadnych wartości odżywczych, tylko „puste kalorie’. Regularne spożywanie tych dań, wraz z wyżej wymienionym stresem i brakiem aktywności fizycznej, prowadzi do wielu niebezpiecznych dla zdrowia chorób i otyłości.

Rodzaje szkodliwych produktów

W piramidzie zdrowego żywienia, te produkty znajdują się na samym szczycie, ponieważ powinno się je spożywać w bardzo ograniczonych ilościach lub całkowicie z nich zrezygnować. Czego więc unikać?

 • potrawy smażone w głębokim tłuszczu (frytki)
 • nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans
 • białe pieczywo
 • słodycze, lody
 • słodzone syropy i napoje (coca cola)
 • alkohol i słodzone piwa bezalkoholowe
 • słone przekąski (chipsy, pop corn, paluszki)
 • sery topione
 • przetworzone i mrożone posiłki (pierogi)
 • przetwory mięsne (np. parówki)
 • przemysłowe oleje roślinne (np. palmowy)
 • dania z grupy fast food (burgery)
 • przetworzone napoje mleczne i kawowe (shake, jogurty i maślaki, zabielacze do kawy)

Piramida Żywności, Odżywianie, Składników Odżywczych
Źródło: www.pixabay.com

Choroby spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się

Owoce i warzywa są lekiem na każdą chorobę, jednak zamienienie ich na przetworzoną żywność ma swoje konsekwencje zdrowotne, o których warto pamiętać. Do listy cywilizacyjnych chorób, wywołanych niezdrowym jedzeniem można zaliczyć m.in.:

Awitaminoza

Śmieciowe jedzenie nie posiada żadnych wartości odżywczych, witamin i minerałów, dlatego osoby spożywające je regularnie cierpią na niedobór m.in. witamin A, B, D. Deficyty powinno się uzupełniać poprzez wprowadzenie warzyw i owoców do naszej diety.

Zespół jelita drażliwego

Pożywienie bogate w sztuczne składniki i tłuszcze zwierzęce jest wolno trawione przez orgznizm. Delikatny żołądek po podrażnieniu, charakteryzuje się występowaniem wzdęć, uczuciem ciężkości, bólami brzucha i silnymi skurczami jelit.

Zakwaszenie organizmu

Pojawia się wtedy, kiedy błona śluzowa żołądka zostaje podrażniona przez oleje i przyprawy i wytwarza zbyt duża ilość kwasu. Objawami charakterystycznymi zakwaszenia są: nadmierne odbijanie się, ból nadbrzusza i wzdęcia.

Chroniczne zmęczenie

Ospałość, senność, brak energii to oznaka przeciążenia żołądka, wysokokalorycznymi daniami fast food. Jak sobie poradzić z tym? Tuż po wstaniu i przed śniadaniem, powinno się wypić szklankę ciepłej wody z cytryną, która ogrzeje organizm, oczyści z toksyn oraz pobudzi metabolizm do działania.

Otyłość

Dochodzi do niej w momencie, kiedy ilość przyjmowanych kalorii jest większa, niż organizm jest w stanie spalić. Nadmiar jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej.

Próchnica zębów

Spowodowana jest niedoborem fluoru i wapnia oraz zwiększonym spożyciem fosforanów i cukrów prostych. Zlekceważenie tego, niedostateczna higiena osobista oraz brak wizyt u dentysty, przyczyniają się do dalszego rozwoju tej choroby.

Nowotwory

Układu pokarmowego – żołądka, trzustki i jelit. Należy zmniejszyć spożywanie soli i tłuszczy nasyconych oraz wzbogacić swoją dietę o błonnik, witaminy C, E, beta karoten, które hamują powstanie raka.

Osteoporoza

Występuje u osób prowadzących siedzący tryb życia, ponieważ kości z braku ruchu stają się słabsze i bardziej podatne na urazy. Co jeszcze szkodzi? Niedobór wapnia i witaminy D3 oraz nadmiar fosforanów.

Niedokrwistość

Anemia rozwija się w organizmie wtedy, kiedy nie spożywamy warzyw, owoców oraz mięsa, ponieważ zawarty w nich jest kluczowy składnik – żelazo. Głównymi objawami są osłabienie oraz problemy z koncentracją.

Dolegliwości układu krążenia

Niezdrowe jest spożywanie zbyt dużej ilości kwasów nasyconych oraz soli kuchennej, w połączeniu z niedoborem beta karotenu, witaminy C i nienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych. Prowadzi to do powstania następujących chorób: zawał, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i udar mózgu.

Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem

Mózg zarządza całym organizmem, każdą jego czynnością oraz każdym stanem psychicznym, dlatego by pracować efektywnie, musi zostać odpowiednio nakarmiony i dotleniony. Brak świeżego powietrza oraz konkretnych witamin, minerałów i kwasów, wpływa na: poczucie osłabienia, chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją i zdolnościami poznawczymi, a także może powodować nerwowość, rozdrażnienie, huśtawki nastrojów, agresje i depresje.

Dolegliwości układu immunologicznego

Powracające infekcje, alergie, choroby z autoagresją, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, przewlekłe zapalenie wątroby.

Choroby zwyrodnieniowe

Reumatyczne zwyrodnienie stawów, łuszczyca, zaćma, paradontoza.

Źródło: www.pixabay.com

Niezdrowe vs. zdrowe nawyki

Zmiany są trudne, jednak potrzebne do dalszego rozwoju. Aby skutecznie poprawić jakość swojego życia, należy być bacznym obserwatorem swoich poczynań, myśli i emocji oraz przyłapywać się przy niekorzystnych wyborach. Poniżej znajduje się lista przyzwyczajeń, nad którymi trzeba popracować, by nie szkodzić swemu zdrowiu:

 1. Pomijanie lub nieregularne spożywanie posiłków (głodówka)
  ≠ planowanie każdego posiłku z wyprzedzeniem
 2. Jedzenie w stresie i pośpiechu
  ≠ zapewnienie sobie warunków do spokojnego i swobodnego pożywienia się
 3. Podjadanie między posiłkami
  ≠ spożywanie wartościowych posiłków, które nie pozostawiają uczucia głodu
 4. Śmieciowe jedzenie w przerwach od pracy / lekcji
  ≠ pełnowartościowe posiłki przygotowane w domu
 5. Nie czytanie składu na etykietkach produktów
  ≠ świadomy wybór produktów zawierających wartości odżywcze
 6. Robienie zapasów i marnotrawienie ich później
  ≠ zakupy zgodne z faktycznym stanem zapotrzebowania
 7. Jedzenie i picie zimnych posiłków i napojów
  ≠ spożywanie ciepłego pożywienia, które ogrzewa i pobudza organizm do działania
 8. Nieodpowiednia ilość snu i odpoczynku
  ≠ zachowanie równowagi między pracą, a odpoczynkiem i zdrowym snem
 9. Niedbanie o zdrowie psychiczne
  ≠ dbanie o porządek w myślach i uczuciach, znalezienie wyciszenia i czasu tylko dla siebie
 10. Czytanie o zdrowym trybie życia i nic nierobienie w tym kierunku
  ≠ wzięcie odpowiedzialności za podjęte decyzje i sumienne wypełnianie ich
 11. Unikanie profilaktyki
  ≠ zainteresowanie się stanem zdrowia i wykonywanie profilaktycznych badań
 12. Bierny odpoczynek przed ekranem
  ≠ aktywne spędzanie wolnego czasu
 13. Nieszanowanie czyjejś diety i namawianie do spożywania niezdrowych dań
  ≠ bycie wsparciem dla osób zmieniających nawyki żywieniowe
Źródło: www.pixabay.com

Wszystko jest dla ludzi, jednak należy z tego korzystać z umiarem. Zdrowie jest najważniejsze, ponieważ bez niego nie jesteśmy w stanie nic zrobić, ani zarobić. Warto zastanowić się nad tym, jak wygląda nasza obecna sytuacja żywieniowa i podjąć decyzję, czy nadal będziemy ją kontynuować czy obierzemy nową drogę ku zmianie i rozwojowi. W poprzednim artykule znajdziemy informacje o tym, co zrobić by odzyskać zdrowie.