Niezdrowe jedzenie – czego unikać?

Żyjemy w bardzo trudnych czasach – szybkie tempo życia, siedzący tryb, stres, mało snu, długie godziny spędzone przed ekranem. Jest to idealna sytuacja do tego, by z lenistwa lub braku czasu sięgnąć po gotowe, niezdrowe jedzenie. Zgodnie z zasadą ” jesteś tym co jesz” powinniśmy bardziej przykładać się do pilnowania swojej diety, od której zależy nasz stan zdrowia. Więcej na ten tema znajdziemy w dalszej części artykułu.

Co to jest niezdrowe odżywianie?

Z definicji niezdrowe jedzenie, potocznie zwane również „śmieciowym” to takie, które jest tanie i szybkie w produkcji, ale tak naprawdę nie zawiera żadnych wartości odżywczych, tylko „puste kalorie’. Regularne spożywanie tych dań, wraz z wyżej wymienionym stresem i brakiem aktywności fizycznej, prowadzi do wielu niebezpiecznych dla zdrowia chorób i otyłości.

Rodzaje szkodliwych produktów

W piramidzie zdrowego żywienia, te produkty znajdują się na samym szczycie, ponieważ powinno się je spożywać w bardzo ograniczonych ilościach lub całkowicie z nich zrezygnować. Czego więc unikać?

  • potrawy smażone w głębokim tłuszczu (frytki)
  • nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans
  • białe pieczywo
  • słodycze, lody
  • słodzone syropy i napoje (coca cola)
  • alkohol i słodzone piwa bezalkoholowe
  • słone przekąski (chipsy, pop corn, paluszki)
  • sery topione
  • przetworzone i mrożone posiłki (pierogi)
  • przetwory mięsne (np. parówki)
  • przemysłowe oleje roślinne (np. palmowy)
  • dania z grupy fast food (burgery)
  • przetworzone napoje mleczne i kawowe (shake, jogurty i maślaki, zabielacze do kawy)

Piramida Żywności, Odżywianie, Składników Odżywczych
Źródło: www.pixabay.com

Choroby spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się

Owoce i warzywa są lekiem na każdą chorobę, jednak zamienienie ich na przetworzoną żywność ma swoje konsekwencje zdrowotne, o których warto pamiętać. Do listy cywilizacyjnych chorób, wywołanych niezdrowym jedzeniem można zaliczyć m.in.:

Awitaminoza

Śmieciowe jedzenie nie posiada żadnych wartości odżywczych, witamin i minerałów, dlatego osoby spożywające je regularnie cierpią na niedobór m.in. witamin A, B, D. Deficyty powinno się uzupełniać poprzez wprowadzenie warzyw i owoców do naszej diety.

Zespół jelita drażliwego

Pożywienie bogate w sztuczne składniki i tłuszcze zwierzęce jest wolno trawione przez orgznizm. Delikatny żołądek po podrażnieniu, charakteryzuje się występowaniem wzdęć, uczuciem ciężkości, bólami brzucha i silnymi skurczami jelit.

Zakwaszenie organizmu

Pojawia się wtedy, kiedy błona śluzowa żołądka zostaje podrażniona przez oleje i przyprawy i wytwarza zbyt duża ilość kwasu. Objawami charakterystycznymi zakwaszenia są: nadmierne odbijanie się, ból nadbrzusza i wzdęcia.

Chroniczne zmęczenie

Ospałość, senność, brak energii to oznaka przeciążenia żołądka, wysokokalorycznymi daniami fast food. Jak sobie poradzić z tym? Tuż po wstaniu i przed śniadaniem, powinno się wypić szklankę ciepłej wody z cytryną, która ogrzeje organizm, oczyści z toksyn oraz pobudzi metabolizm do działania.

Otyłość

Dochodzi do niej w momencie, kiedy ilość przyjmowanych kalorii jest większa, niż organizm jest w stanie spalić. Nadmiar jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej.

Próchnica zębów

Spowodowana jest niedoborem fluoru i wapnia oraz zwiększonym spożyciem fosforanów i cukrów prostych. Zlekceważenie tego, niedostateczna higiena osobista oraz brak wizyt u dentysty, przyczyniają się do dalszego rozwoju tej choroby.

Nowotwory

Układu pokarmowego – żołądka, trzustki i jelit. Należy zmniejszyć spożywanie soli i tłuszczy nasyconych oraz wzbogacić swoją dietę o błonnik, witaminy C, E, beta karoten, które hamują powstanie raka.

Osteoporoza

Występuje u osób prowadzących siedzący tryb życia, ponieważ kości z braku ruchu stają się słabsze i bardziej podatne na urazy. Co jeszcze szkodzi? Niedobór wapnia i witaminy D3 oraz nadmiar fosforanów.

Niedokrwistość

Anemia rozwija się w organizmie wtedy, kiedy nie spożywamy warzyw, owoców oraz mięsa, ponieważ zawarty w nich jest kluczowy składnik – żelazo. Głównymi objawami są osłabienie oraz problemy z koncentracją.

Dolegliwości układu krążenia

Niezdrowe jest spożywanie zbyt dużej ilości kwasów nasyconych oraz soli kuchennej, w połączeniu z niedoborem beta karotenu, witaminy C i nienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych. Prowadzi to do powstania następujących chorób: zawał, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i udar mózgu.

Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem

Mózg zarządza całym organizmem, każdą jego czynnością oraz każdym stanem psychicznym, dlatego by pracować efektywnie, musi zostać odpowiednio nakarmiony i dotleniony. Brak świeżego powietrza oraz konkretnych witamin, minerałów i kwasów, wpływa na: poczucie osłabienia, chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją i zdolnościami poznawczymi, a także może powodować nerwowość, rozdrażnienie, huśtawki nastrojów, agresje i depresje.

Dolegliwości układu immunologicznego

Powracające infekcje, alergie, choroby z autoagresją, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, przewlekłe zapalenie wątroby.

Choroby zwyrodnieniowe

Reumatyczne zwyrodnienie stawów, łuszczyca, zaćma, paradontoza.

Źródło: www.pixabay.com

Niezdrowe vs. zdrowe nawyki

Zmiany są trudne, jednak potrzebne do dalszego rozwoju. Aby skutecznie poprawić jakość swojego życia, należy być bacznym obserwatorem swoich poczynań, myśli i emocji oraz przyłapywać się przy niekorzystnych wyborach. Poniżej znajduje się lista przyzwyczajeń, nad którymi trzeba popracować, by nie szkodzić swemu zdrowiu:

  1. Pomijanie lub nieregularne spożywanie posiłków (głodówka)
    ≠ planowanie każdego posiłku z wyprzedzeniem
  2. Jedzenie w stresie i pośpiechu
    ≠ zapewnienie sobie warunków do spokojnego i swobodnego pożywienia się
  3. Podjadanie między posiłkami
    ≠ spożywanie wartościowych posiłków, które nie pozostawiają uczucia głodu
  4. Śmieciowe jedzenie w przerwach od pracy / lekcji
    ≠ pełnowartościowe posiłki przygotowane w domu
  5. Nie czytanie składu na etykietkach produktów
    ≠ świadomy wybór produktów zawierających wartości odżywcze
  6. Robienie zapasów i marnotrawienie ich później
    ≠ zakupy zgodne z faktycznym stanem zapotrzebowania
  7. Jedzenie i picie zimnych posiłków i napojów
    ≠ spożywanie ciepłego pożywienia, które ogrzewa i pobudza organizm do działania
  8. Nieodpowiednia ilość snu i odpoczynku
    ≠ zachowanie równowagi między pracą, a odpoczynkiem i zdrowym snem
  9. Niedbanie o zdrowie psychiczne
    ≠ dbanie o porządek w myślach i uczuciach, znalezienie wyciszenia i czasu tylko dla siebie
  10. Czytanie o zdrowym trybie życia i nic nierobienie w tym kierunku
    ≠ wzięcie odpowiedzialności za podjęte decyzje i sumienne wypełnianie ich
  11. Unikanie profilaktyki
    ≠ zainteresowanie się stanem zdrowia i wykonywanie profilaktycznych badań
  12. Bierny odpoczynek przed ekranem
    ≠ aktywne spędzanie wolnego czasu
  13. Nieszanowanie czyjejś diety i namawianie do spożywania niezdrowych dań
    ≠ bycie wsparciem dla osób zmieniających nawyki żywieniowe
Źródło: www.pixabay.com

Wszystko jest dla ludzi, jednak należy z tego korzystać z umiarem. Zdrowie jest najważniejsze, ponieważ bez niego nie jesteśmy w stanie nic zrobić, ani zarobić. Warto zastanowić się nad tym, jak wygląda nasza obecna sytuacja żywieniowa i podjąć decyzję, czy nadal będziemy ją kontynuować czy obierzemy nową drogę ku zmianie i rozwojowi. W poprzednim artykule znajdziemy informacje o tym, co zrobić by odzyskać zdrowie.