Jak urządzić mały balkon w bloku?

Odpoczynek na balkonie to jedna z najprzyjemniejszych czynności jakie można wykonać po ciężkim dniu pracy. Wygodne fotele, filiżanka kawy na stoliku, ulubiona książka i widok bezkresnego nieba, który napawa wolnością i lekkością. Któż z nas tego nie lubi? Aby móc swobodnie korzystać z takich przyjemności, trzeba najpierw zadbać o wygląd i funkcjonalność tej małej przestrzeni, o czym opowiemy w dalszej części artykułu.

Remont balkonu – co można zmienić?

Branża architektoniczna wraz ze swoim rozwojem, wprowadza na rynek coraz więcej nowoczesnych i funkcjonalnych projektów zagospodarowania małej przestrzeni mieszkalnej. O czym więc należy pamiętać przy następnym remoncie balkonu?

Żródło: www.pixabay.com

Podłoga

Wybór podłogi to kwestia indywidualna.

  • Większość balkonów w bloku wyłożona jest płytkami, ponieważ rozwiązanie to jest dość wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości oraz dodaje tej przestrzeni elegancji. Jeśli balkon jest nierówny, po jakimś użytkowania czasie może wystąpić problem z pękającymi lub odpadającymi płytkami. Dodatkowym obciążeniem jest to, że taka nawierzchni bardzo szybko pochłania promienie słoneczne, więc chodzenie po niej w bardzo upalne dni może grozić poparzeniami stóp.
  • Bardzo rzadko można spotkać powierzchnię okrytą jedynie betonem, ponieważ po pierwsze jest to rozwiązanie bardzo nieestetyczne, a po drugie beton przewodzi niskie temperatury i łatwo jest się przeziębić.
  • Ogromną popularność zdobywają deski kompozytowe, które wyglądają jak drewniane, są wytrzymałe i nie wymagają częstej renowacji. Niestety posiadają wady w postaci zacieków po deszczu oraz braku odporności na wysokie temperatury i intensywne promieniowanie słoneczne, przez co mogą blaknąć i nie powinno narażać ich na kontakt z gorącymi substancjami.
  • Kolejną propozycją jest drewno, wykonane z wysokiej jakości materiałów, dobrze zaimpregnowane, dzięki czemu jest odporne na różne warunki pogodowe, ma właściwości antypoślizgowe, nie nagrzewa się tak jak płytki, a jego czyszczenie nie jest trudne. Z wad można wymienić to, że trzeba taka powierzchnia możne źle znosić zmienne warunki pogodowe – wilgoć słońce, wiatr i dlatego należy ją regularnie impregnować, bo w przeciwny wypadku stanie się idealną pożywką dla grzybów czy insektów.
  • Ostatnią ofertą jest wyłożenie balkonu sztuczną trawą, która jest nie tylko wygodna dla ciała (delikatny masaż i łaskotanie stóp), ale i przynosi ukojenie psychice, która może poczuć się jakby była na łące. Jak o wszystko, tak i o to również należy dbać, ponieważ pod wpływem obfitych opadów i wysokiej wilgotności może po prostu zgnić.

Osłonka na barierki

Jej głównym zadaniem jest zapewnienie domownikom prywatności w czasie odpoczynku na blokowym balkonie, Miłośnicy natury mogą do tego wykorzystać specjalnie suszone i zaimpregnowane plecionki roślinne, np. bambusowe, trzcinowe czy wiklinowe. Pozostając w tym temacie świetnym wyjście jest również utworzenie osłony balkonowej, za pomocą żywych kwiatów, których gęste ułożenie nie dopuści wzroku ciekawskich przechodniów. Jest to bardzo przyjazne środowisku rozwiązanie, ponieważ kwiatki są ulubionym miejscem pracowitych pszczółek, dzięki którym mamy pyszny miód, dodatkowo taki „mur” dodaje przestrzeni elegancji i uroku, oraz wprowadza nastrój wyciszenia i relaksu. Następnym pomysłem są gęsto plecione blendy technorattanu, który jest bardzo wytrzymały, odporny na warunki pogodowe, nie trzeba często poddawać go zabiegom konserwującym. Istnieje również możliwość stworzenia balkonu całorocznego, otoczonego szkłem hartowanym, co pozwoli nawet w zimowe dni swobodnie odpoczywać i podziwiać piękne widoki.

Meble balkonowe

Kiedy mowa o małych balkonach w blokach, na myśl przychodzą negatywne skojarzenia z ciasnotą i brakiem możliwości sensownego rozgospodarowania terenu. Jest to błędne założenie, ponieważ producenci mebli balkonowych stają na głowie, by tworzyć coraz to nowsze rozwiązania na każdą kieszeń i przestrzeń. Stąd dziś oprócz standardowych stołów i stolików kawowych, możemy zaopatrzyć się w składane i rozkładane stoliki, mocowane do barierki. Jest to ogromne udogodnienie, zwłaszcza kiedy na małej przestrzeni trzeba pomieścić większą ilość osób. Jeśli chodzi o miejsca siedzące to do wyboru mamy dwu i kilkuosobowe kanapy, ławki, wygodne fotele wiklinowe, krzesła czy huśtawki balkonowe. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, można kupić gotowe meble z palet, które po przykryciu mięciutkimi poduszkami i kocami mogą służyć za kanapę czy fotele, a po ściągnięciu tego materiału możemy używać je jako stolik czy kwietnik. Pozostałe wolne miejsce można wypełnić pięknie zdobionymi drewnianymi lub metalowymi stojakami i półkami, na której możemy umieścić co tylko nam przyjdzie do głowy. Należy pamiętać, że nie tylko wygląd mebli jest ważny, trzeba również przed zakupem sprawdzić czy są one wygodne i sprostaj oczekiwaniom domowników, bo w końcu komfort jest na pierwszym miejscu.

Kwiaty

Kwiaty idealnie nadają się do tworzenia prywatnej atmosfery, poprzez tworzenie wyżej opisanej żywej osłonki balkonowej. Warto zainwestować w kratkę na pnącza, którą przymocowuje się do ściany i na której można umieścić kolorowe doniczki z ulubionymi kwiatkami. Świetną i niedrogą alternatywą są również skrzynki balkonowe, mocowane do barierki, w których zmieści się znacznie więcej roślin, niż w standardowej doniczce. Co do samych gatunków, mogą to być kwiaty (np. storczyk, aksamitka, petunia, bratki, gardenia, lawenda, dzwoneczek), ale i rośliny jadalne (np. pomidorki koktajlowe, bazylia, mięta, sałata, poziomki czy rzodkiewka). Prawdziwy miłośnik natury może wypełnić nimi każdą wolną przestrzeń, ograniczać go może jedynie wyobraźnia.

Oświetlenie

Oświetlenie to podstawa dekorowania każdego balkonu, co powoli nam wieczorem i w środku nocy odpocząć przy dobrej książce czy winie i ploteczkach z najlepszą przyjaciółką. Od kilku lat na popularności nie tracą cotton ballsy w dwóch wersjach zasilania – na baterie lub pobierające energię elektryczną z gniazdka. Tworzą one bardzo intymną i luźną atmosferę, dodają uroku przestrzeni, a co najważniejsze, dzięki swej konstrukcji nie oślepiają i są przyjazne dla oka. Kolejną propozycją są solarne lampy ogrodowe a baterię, które dają delikatne światło i można je swobodnie układać, np. wbić w doniczkę ogrodową. Balkon można dodatkowo oświetlić ściennymi kinkietami, mobilnymi lampionami czy lampami stojącymi.

Dodatki

Ścianę balkonu mogą zdobić przykładowo: zegar, kolorowe wstążkami, cotton ballsy czy pięknie wykonana makrama. Miejscom siedzącym na pewno uroku dodadzą miękkie koce, dekoracyjne poduszki, delikatne narzutki. O ciepło i wygodę stóp zadbają uchate dywaniki czy wcześniej wspomniany sztuczny trawnik.

Podsumowanie

Przy projektowaniu wnętrza, jedynymi rzeczami jakie mogą ograniczać projektującego są: jego wyobraźnia i zasobność portfela, choć i to w obecnych czasach nie jest już takim problemem, ze względu na niskie ceny towarów. Do tego można nająć również firmę trudniącą się projektowaniem wnętrz, który podpowie jakie obecnie trendy modzie panują oraz co wybrać, by czuć się dobrze w danym pomieszczeniu. Dekoracją i wystrojem balkonu jesteśmy w stanie zająć się sami, natomiast kwestie oświetlenia czy ułożenia wymarzonej podłogi powinniśmy pozostawić to wykwalifikowanym osobom. Najlepiej jest podjąć współpracę z profesjonalną firmą budowlaną oraz elektryczną, które znają się na swoim fachu, mają ogromne doświadczanie w tej dziedzinie, są uczciwie, a prace wykonują solidnie i rzetelnie. Dopiero wtedy mamy pewność, że efekt końcowy będzie „wow”, a wykonane prace posłużą nam na długie lata.