Domowe zabezpieczenia przed dziećmi

Posiadanie dzieci to jedno z najpiękniejszy darów, jakie można sobie wymarzyć. Powiększenie rodziny wiąże się z ogromną miłością, odpowiedzialnością i zapewnieniem dziecku sprzyjających warunków do rozwoju. Już za wczasu warto zastanowić się nad możliwymi niebezpieczeństwami, czającymi się na malucha w domowym zaciszu i zabezpieczyć go przed nimi. Jak to zrobić? O tym w dalszej części artykułu.

Kilka słów o dzieciach

Dzieci to z reguły bardzo energiczne istoty, które świat poznają poprzez ruch, zabawę, dotyk, dźwięki, zapach czy nawet upadek. Maluchy, w przeciwieństwie do dorosłych nie boją się podjąć wyzwania, ryzyka, nie ograniczają się bezpodstawnym przekonaniami o kompromitacji i odrzuceniu. Dla nich nie istnieje słowo porażka, wręcz przeciwnie każde doświadczenie to krok w stronę rozwoju i zaspokojenia ciekawości o otaczającym świecie. Dzieci są bezinteresowne, szczere, kochają i nie boją okazywać swoich wszystkich uczuć i emocji, nawet tych nieprzyjemnych. Są najlepszymi nauczycielami, od których można się wiele nauczyć. Dlatego tak ważne jest by na każdym etapie dorastania miały wsparcie od najbliższych i by czuły się bezpiecznie, szczególnie w domu.

Źródło: www.pixabay.com

Dostępne zabezpieczenia przed dziećmi

Młodzi rodzice, chcąc jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki, powinni zainwestować w zabezpieczenia różnych domowych powierzchni, które ochronią delikatne ciałka ich pociech przed utratą zdrowia lub życia. Na jakie więc elementy wystroju wnętrza powinni zwrócić uwagę, przy wyborze zabezpieczeń?

Schody

Schody to jedne z najniebezpieczniejszych miejsc, w jakim może znaleźć się dziecko spuszczone na chwilę z oka. Aby zapobiec upadkowi, siniakom czy poważnym urazom warto zamontować bramki ochronne o regulowanej wysokości, zamontowane na dolnej lub górnej przestrzeni, tuż przed stopniami. Zabezpieczenia te mogą być wykonane z różnych materiałów – drewna, metalu czy tworzyw sztucznych. Istotne jest to by dobrać je do potrzeb i budowy dziecka. Poziomo ułożone szczebelki mogą zachęcać brzdąca do wspinaczki, dlatego bezpieczniejszy będzie wybór ich pionowych zamienników. Co jest jeszcze istotne? Rodzajów zamykania bramek jest kilka, jednak najlepiej sprawdzają się te, które dla malucha są zbyt skomplikowane, a dorosłym służą wygodą użytkowania. Dostępne są wersje z systemem Auto Close, dzięki któremu bramka po otworzeniu, samoistnie domyka się , w zwolnionym tempie. Praktycznym rozwiązaniem jest również metoda zamykania, poprzez zasuwanie zamka. Jednak tutaj występuje drobne „ale” – należy mieć a uwadze fakt, że dziecko jest w stanie szybko nauczyć się mechanizmu otwierania tego przedmiotu, dlatego trzeba skoncentrować się na bramkach z kilkoma zamkami, co zdecydowanie utrudni maluchowi ucieczkę. Prawdę powiedziawszy takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się również w pomieszczeniach, gdzie występować mogą przedmioty nieprzeznaczone do kontaktu z dziećmi (chemia, ostre rzeczy czy kominek w salonie).

Okna i balkon

Moskitiery nie tylko uniemożliwiają owadom dostanie się do wnętrza pomieszczenia, ale ich obecność w oknach lub drzwiach balkonowych chroni dziecko przed samowolnym opuszczaniem rodziców, wychylaniem się i upadkiem z wysokości. Barierkę balkonową można wzbogacić o dodatkowe pręty, które zawężają wolną przestrzeń, przez którą dziecko może się nachylać. Równie skuteczną opcją jest zamontowanie na barierkach siatki ogrodzeniowej czy przeźroczystej pleksy, umożliwiającej swobodne oglądanie widoków. Zalety? Niewielkie koszty zakupu materiałów, bezpieczeństwo dziecka, które może swobodnie się bawić na świeżym powietrzu oraz pewność, że żadne zabawki nie wypadną z wysokości i nie uszkodzą przechodniów.

Kontakty i gniazdka

Do ochrony domowej instalacji elektrycznej można użyć plastikowych zaślepek, których montaż jest szybki i łatwy. Jedyne co trzeba zrobić to włożyć taką zatyczkę, bolcami do środka, tak jakbyśmy podłączali wtyczkę z np. ładowarki do telefonu. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie montowania gniazdka, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowej osłonki. Jak to działa? W momencie kiedy wyciągamy z kontaktu wtyczkę, dostęp do prądu jest z automatu uniemożliwiony, dzięki domykającej się klapie. Chroni to nie tylko dzieci, ale również sprawia, że podczas kąpieli krople wody nie przedostaną się do gniazdka i nie spowodują awarii.

Osłona płyty indukcyjnej i kuchenki gazowej

W kuchni na dzieci czeka najwięcej zagrożeń – dostęp do ostrych przedmiotów, gazu, rozgrzanego piekarnika czy płyty grzewczej. Na kurki od kuchenki gazowej można założyć szklane blokady, które uniemożliwią dzieciom poruszanie pokrętłami. Proces gotowania na kuchence gazowej czy płytach indukcyjnych również może zostać zabezpieczony specjalnymi osłonami (np. przeźroczystymi), które chronią dzieci przed poparzeniami. Drzwi piekarnika również można zabezpieczyć przed otwarciem przez niepowołane do tego osóbki, poprzez montaż specjalnych blokad po bokach urządzenia oraz ustawienie specjalnej osłonki.

Szafki i szuflady

W meblach często ukrywamy przed milusińskimi ważne przedmioty codziennego użytku, dlatego producenci wychodząc na naprzeciw zaczęli produkować zamki elektryczne, którymi można sterować za pomocą np. smartfona, kodu pin, odcisku palca, pilota, karty lub breloka zbliżeniowego oraz elektronicznego klucza dostępu. Zamki magnetyczne również pomagają chronić zawartość szafek i szuflad, dzięki niewidocznemu mechanizmowi zatrzaskiwania. Jeśli szukamy tańszych rozwiązań, można pokusić się o usunięcie fabrycznie zamontowanych uchwytów meblowych i zastąpienie ich samoprzylepnymi gałkami, których dzieci nie będą w stanie same otworzyć.

Narożniki i kanty

Ruchliwe dzieci prawie nigdy nie zdają sobie sprawy z nieprzyjemnych konsekwencji uderzenia się o kant ściany czy narożniki. Na kanciaste elementy ścian, stołów czy mebli można nałożyć samoprzylepne, elastyczne i piankowe ochraniacze, które zniwelują ryzyko wystąpienia urazów. Aby pomysł ten spodobał się też dzieciom, można kupić te zabezpieczenia w różnych kolorach czy wzorach, np. przedstawiające postaci zwierzęce lub ulubionych bohaterów bajkowych.

Basen

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu prywatnego, w sezonie letnim można do woli zażywać kąpieli we własnym basenie ogrodowym. Należy również mieć tu na uwadze dobro i życie dzieci, dlatego zawsze trzeb pilnować ich kiedy znajdują się we wnętrzu lub w pobliżu zbiornika wodnego. W przypadku nadmuchiwanego basenu, przydatne może okazać się ogrodzenie go dookoła bramką lub siatką. Jeżeli basen jest wybudowany, najłatwiejszym rozwiązaniem jest zastosowanie osłony w postaci przykrywy lub plandeki, po zakończeniu kąpieli wodnych.

To tylko kilka możliwych rozwiązań, które można wykorzystać do zbudowania w domu bezpiecznej przystani, sprzyjającej prawidłowemu rozwojowi dziecka. Należy być na bieżąco z nowościami tej kategorii, ponieważ producenci nie próżnują i co rusz wypuszczają produkty ułatwiające życie rodzinne. Przy wyborze odpowiednich przedmiotów należy patrzeć nie tylko na cenę czy wygląd produktu, ale także na jego jakość i funkcjonalność. Pozostało jedynie życzyć udanych zakupów.