Pleśń w domu – co robić?

Wielkimi krokami zbliża się sezon jesienno – zimowy, kiedy to zaczynamy ogrzewać domy, ale z powodu zimna nie za chętnie je wietrzymy. Dzięki temu pleśń ma idealne warunki rozwoju, nie tylko w starszych budynkach, ale również tyczy się to nowego budownictwa. Jak więc poradzić sobie z tym zjawiskiem?

Co to jest pleśń?

Na ścianach pleśń zaczyna się rozwijać wtedy kiedy ma ku temu dobre warunki, czyli w pomieszczeniach, w których zaburzony jest proces wentylacji. W momencie kiedy stężenie wilgotność w powietrzu przekracza normę, zaczyna się ona skraplać i osiadać na ścianach. Przy długotrwałym utrzymywaniu się wilgoci, w tych miejscach zaczynają wytwarzać się skupiska pleśni.

Pleśń to nie to samo, co grzyb na ścianie

W potocznym języku zamiennie używa się dwóch określeń grzyb ścienny i pleśń, co jest ogromnym błędem, ponieważ różnica między nimi jest kolosalna. Pleśń na ścianach cz sufitach infekuje tylko daną powierzchnię, czego konsekwencją jest pojawienie się grzybów pleśniowych, w postaci ciemnych plamek i kropek, nalotów i kożuszków o różnorodnej wielkości, barwie i strukturze. Grzyb jest o wiele gorszym zjawiskiem, ponieważ nie tylko pojawiają się brzydkie ślady, ale również wytwarza nieprzyjemny zapach. Dodatkową udręką jest fakt, że rozprzestrzenia się on na całej powierzchni ściany czy sufitu, a nawet mebli oraz wnika w głąb muru, niszcząc konstrukcje budynku.

Przyczyny powstania pleśni

Przyczyn powstawania pleśni w domu jest wiele, jednak czasami nie jesteśmy w stanie znaleźć tej konkretnej, która zatruwa ściany w naszym domu. Warto w takiej sytuacji zasięgnąć rady specjalisty, który znajdzie przyczynę i odpowiednie rozwiązanie:

  1. Zaburzony proces wentylacji w pomieszczeniach, np. kiedy są one za rzadko wietrzone, gdy okna są zbyt szczelne i nie przepuszczają powietrza oraz w przypadku zatykania kratek wentylacyjny.
  2. Problemy z nieszczelnością instalacji wodno – kanalizacyjnej, czego świetnym przykładem są zalania pomieszczeń. Jeśli po takim zdarzeniu ściana oraz sufit nie zostaną odpowiednio osuszone, należy liczyć się z konsekwencjami w postaci pojawienia się pleśni.
  3. Kiedy na etapie montownia izolacji budynku, ościeżnice okienne nie zostaną prawidłowo osadzone, trzeba będzie skontaktować się z odpowiednimi specjalistami, którzy pomogą zapobiec powstaniu pleśni.
  4. Przemarzanie ścian to również nierzadki powód powstawania pleśni, kiedy w źle ocieploną ścianę wnikają cząsteczki wody, przyczyniające się do zawilgocenia powierzchni.
Źródło: www.pixabay.com

Gdzie najchętniej rozwija się pleśń?

Najbardziej narażone na pojawienie się niechcianych zdobień są pomieszczenia takie jak: łazienka, kuchnia, weranda, strych i piwnica. Pokarmem dla pleśni są zarówno materie organiczne żywe jak i martwe: tapety, płyty pilśniowe, płyty gipsowe, drewno, kurz, skóra, zakurzone dywany i materace, płótna, papier, farby klejowe i emulsyjne, pluszowe zabawki, zaniedbane urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne, zakurzone dywany i materace, zbyt często nawadniane rośliny doniczkowe oraz zwierzęta domowe (np. koty). W zimie temperatura w budynku powinna mieścić się w granicy 18 – 20 stopni, przy wilgotności powierza 40 – 60%. a w sezonie letnim 20 – 23 stopnie przy wilgotności do 70%. Przy wilgotności poniżej 40% należy pomyśleć o nawilżeniu powietrza, a powyżej 60% nad osuszaniem go.

Wpływ pleśni na zdrowie

Zaniedbanie stanu ścian niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ najpierw pojawiają się dolegliwości układu oddechowego, a później zaatakowana jest reszta organizmu. Ważne jest by odpowiednio wcześnie zareagować i nie dopuścić do rozwoju chorób, wywołanych tym rodzajem grzyba. Lista powikłań jest bardzo długa, ale poniżej postaramy się przedstawić kilka najistotniejszych:

  • problemy skórne
  • podrażnienie błony śluzowej
  • ryzyko wystąpienia alergii
  • przewlekłe bóle mięśni, głowy i stawów
  • ból żołądka
  • podrażnienie oczu
  • rozdrażnienie i złe samopoczucie
  • problemy z koncentracją
  • problemy ze snem
  • nawracające zapalenie zatok
  • uszkodzenie układu nerwowego i oddechowego
  • choroby układu trawiennego i wydalniczego ( szczególnie żołądka, nerek i wątroby)
  • drętwienie kończyn
  • problemy z kręgosłupem
  • grzybica kropidlakowa
  • ryzyko niepłodności u kobiet i mężczyzn
  • możliwość wystąpienia nowotworów

Jak usunąć pleśń z domu?

Święta zasada głosi, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć” dlatego lepiej za w czasu zadbać o dom, niż później męczyć się z niwelowaniem konsekwencji zdrowotnych. Na przestrzeni przeniesieni lat odkryto domowe metody na pozbycie się pleśni oraz wynaleziono chemiczne preparaty, które mimo wszystko są szkodliwe dla zdrowia. Istotne jest zadbanie najpierw o własne bezpieczeństwo, dlatego zanim zastosuje się gotowe preparaty należy się do zapoznać z zaleceniami producenta, umieszczonymi na ulotce. Aby skutecznie pozbyć się pleśni ze ścian i sufit, należy sprawdzić w jakim stopniu zainfekowana jest powierzchnia.

  1. Jeśli „chorą” ścianę zdobi tapeta, należy niezwłocznie ją usunąć, a następnie miejsce to powinno przemyć się wodą z detergentem. Następnym krokiem jest pokrycie tej powierzchni odpowiednio dobranym preparatem grzybobójczym. Kiedy ściana wyschnie, można ją spokojnie pomalować lub tapetować.
  2. Jeśli ściana jest już dogłębnie zainfekowana, może okazać się że jedynym rozwiązaniem jest skucie tynku w miejscu wykwitów i w odległości do ok 1 metra dookoła niego. Na mur nakłada się wtedy warstwę preparatu grzybobójczego, dedykowaną tej powierzchni. Dopiero po osuszeniu można zabierać się za ponowne tynkowanie.
  3. Jeśli problem nawraca, warto skontaktować się ze specjalnie wykwalifikowaną firmą, która ma wiedzę i doświadczenie w usuwani pleśni.