Sprawdzone sposoby na odstraszenie komarów

W sezonie letnim oprócz wakacyjnych nastrojów, niestrudzenie towarzyszą nam nieznośne stada komarów. Te niewielkie stworzonka, poprzez jedno ukąszenie potrafią wprowadzić nas w okropny humor i rozdrażnienie. Jak więc można zabezpieczyć się przed takimi nieprzyjemnymi sytuacjami, w trakcie wypoczynku na łonie natury?

Czym żywią się te stworzenia?

Komary to owady z rzędu muchówek, występujące na całym świecie, a jak dotąd znanych nam jest ich ok. 40 rodzajów i 3,5 tys. gatunków. Samice komarów żywią się krwią zwierząt stałocieplnych oraz niektórych owadów, ponieważ jest im to potrzebne do dalszego rozmnażania się. Do ludzkiego ciała komarzyce przyciąga zapach stężonego dwutlenku węgla, potu oraz obecność kwasu mlekowego. Na ukąszenia najbardziej narażone są dzieci, kobiety w okresie owulacji i młodzi mężczyźni. Potocznie błędnie używa się męskiej formy słowa komar, w kontekście ukłucia, ponieważ samce tak naprawdę żywią się nektarem kwiatowym oraz innymi źródłami, zawierającymi duże ilości cukru.

Ile żyje komar?

Samce komarów żyją przeciętnie od 5 do 7 dni i zazwyczaj giną niedługo po zapłodnieniu swej partnerki. Komarzyce na wolności są w stanie przetrwać ok. 1 – 2 tygodnie, ale jest to zależne od otaczającej jej fauny, ilości pożywienia oraz warunków pogodowych.

Rola komarowatych w ekosystemie?

Oprócz szkód jakie wyrządzają, należy również podkreślić ich kluczową rolę w środowisku naturalnym. Są one łatwym pożywieniem dla wielu innych gatunków zwierząt, w tym płazów czy ptaków (jerzyki, jaskółki). Dodatkowo mają znaczący wpływ na filtrowanie wody z zanieczyszczeń, a ich obecność w tych zbiornikach pomaga przedłużyć niektóre gatunki ryb. Na terenach tundry często są dla reniferów wyznacznikami szlaków pasterskich.

Choroby przenoszone przez te owady

Komarowate są nosicielami wielu chorób, które mogą przedostać się do ciała ofiary w momencie ukąszenia. Doskonałym tego przykładem są m.in.:

  • gorączka doliny Rift
  • zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych
  • malaria
  • gorączka Denga
  • żółta febra
  • filariozy

Źródło: www.pixabay.com

Uczulenie na komary – co robić?

Przykładowymi objawami ukąszenia przez komarzycę są: swędzący bąbel, ból, opuchlizna, zaczerwienienie skóry, wysypka, gorączka, zawroty głowy czy nudności. W przypadku uczulenia na ślinę komara, objawy mogą nasilać się powoli, po jakimś czasie wyżej wymienione objawy mogą przerodzić się w ropień czy stany zapalne skóry.

Bezpośrednio po wystąpieniu alergii powinno się przyjąć leki przeciwhistaminowe, posmarować miejsce ukąszenia maścią sterydową z hydrokortyzonem lub żelem z lekiem przeciwhistaminowym.

Uwaga! Nigdy nie należy przykrywać rany warstwą masła, oleju, oliwy czy cytryny, ponieważ mogą one jeszcze bardziej pogorszyć stan zdrowia uczulonego!

Sposoby na odstraszenie komarów

  • Aby w domowym zaciszu cieszyć się chwilami niczym niezmąconego relaksu, warto zainwestować w kupno niedrogich moskitier, których budowa nie pozwala niechcianym gościom (muchy, komary, ćmy czy pająki) wchodzić do środka, nawet podczas korzystania nocą z oświetlenia przy otwartych oknach.
  • Równie skuteczne okazuje się spożywanie cebuli oraz czosnku, które może i wytwarzają nieprzyjemny zapach, ale co istotne chronią przed komarami.
  • Możemy zetrzeć trochę skórki z cytryny i umieścić ją wokół knota świecy, co podczas spalania pozwoli na wytworzenie drażniącego owady zapachu.
  • Dla odważnych mamy ciekawą i bardzo łatwą w zastosowaniu propozycję – nie zabijanie domowych pająków, które czają się w rogach ścian czy za meblami, sprawia, że zaczynają one żywić się komarami, eliminując tym samym nasz problem.
  • W miastach niestety popularne jest odkomarzanie, przy użyciu szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. Niestety jest to tylko chwilowe rozwiązanie (ok. 2 tygodnie spokoju), ponieważ zwłaszcza przy dużej wilgotności, komary namnażają się ze wzmożoną siłą.
  • Budowanie gniazd dla jerzyków, na powierzchni bloku i domu jest najekologiczniejszym sposobem odkomarzania, ponieważ nie zatruwają powietrza, żywią się komarami oraz uzupełniają często puste, betonowe krajobrazy miast.
  • Skutecznym, ale kosztowym rozwianiem może również być zakup w aptece lub sklepie repelentów na komary. Są to substancje chemiczne w formie aerozoli, sztyftów, kremów oraz sprayów, które po zaaplikowaniu na skórę sprawiają, że staje się ona nieatrakcyjna dla komarów. Przed użyciem należy obowiązkowo zapoznać się z ulotką informacyjną, by ich zastosowanie nie zaszkodziło zdrowiu lub życiu, a po powrocie do domu należy je zmyć z ciała.
  • Niedrogą alternatywą może również być zaopatrzenie się w lampy oraz packi owadobójcze, które zwabiają je do siebie, a następnie śmiertelnie rażą.
  • Palenie ziaren kawy odstraszy nie tylko wszystkie komary z otoczenia, ale również osy i pszczoły.

Rośliny, których nie lubią komary

  1. Kocimiętka – warto zaopatrzyć swój dom i ogród w doniczki z rośliną o tej nazwie, ponieważ zawiera w sobie olejki eteryczne odstraszające te niepożądane owady.
  2. Bodziszek cuchnący – liście po potarciu, również wytwarzają olejki eteryczne, których komary nie są w stanie znieść.
  3. Bazylia, tymianek i liście pomidora– oprócz właściwości zdrowotnych i walorów smakowych, ich intensywny zapach świetnie chroni dom przed komarami.
  4. Mięta – podobnie jak w przypadku mięty, jej orzeźwiający i mocny zapach, również buduje niewidoczny mur, którego komarowate nie są w stanie zburzyć.
  5. Plektrantus koleusowaty – jego silny zapach działa odstraszająco nie tylko na komary, ale również pozbywa się towarzystwa moli, dzięki czemu świetnie sprawdzi się również w sypialni.
  6. Mirt – roślina ta wytwarza zapach, który dla ludzkiego węchu może okazać się być piękny, natomiast dla komarów jest odrażający.
  7. Turówka wonna – w Polsce znana jako trawa cytrynowa i wykorzystywana do aromatyzowania wódki, równie dobrze sprawdzi się jako odstraszacz na komary.

Olejki eteryczne jako odstraszacze

Sprawdzą się one nie tylko przy kominkach zapachowych, ale również można z nich wykonać naturalny spray do ciała, który zapobiega ukąszeniom. Rodzaje olejków: z geranium, z eukaliptusa cytrynowego, z trawy cytrynowej bazyliowy, goździkowy, cynamonowy, tymiankowy, cedrowy, paczulowy, z mięty pieprzowej i cytrusowe
Uwaga! Nie należy stosować go przed planowanym pobytem na słońcu, ponieważ grozi to reakcją alergiczną!

Jak widać sposobów na odstraszenie od siebie komarów jest bardzo dużo, wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Najlepiej stosować rozwiązania, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale również nie wpłyną niekorzystnie na nasze zdrowie. Wszystko jest stworzone dla ludzi, ale tak jak mówi to przysłowie, ze wszystkiego należy korzystać z rozsądkiem.